دیدار جمعی از اساتید و فضلا و پژوهشگران و مبلغان حوزه‌های علمیه کشور با رهبر انقلاب

دیدار جمعی از اساتید و فضلا و پژوهشگران و مبلغان حوزه‌های علمیه کشور با رهبر انقلاب

جمعی از #اساتید، فضلا، پژوهشگران و مبلّغان #حوزه‌های علمیه‌ی قم، مشهد و اصفهان امشب به مدت ۴ ساعت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار و گفت‌وگو کردند.
در ابتدای این دیدار، هفده نفر از فضلا و اساتید حوزه‌های علمیه دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مختلف علمی، آموزشی و تبلیغی حوزه‌های علمیه بیان کردند.
سپس حضرت #آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ظرفیت بسیار بالا و نسل بالنده‌ی کنونیِ حوزه‌های علمیه و خدمات علمی آن‌ها تأکید کردند: آینده‌نگری، مدیریت تحول، برنامه‌ریزی علمی، بازنگری در متون آموزشی، سیاست‌گذاری متناسب با نیازهای علمی حوزه‌ها و ترسیم چشم‌انداز آینده و اهتمام بیش از پیش به کرسی‌های آزاد‌اندیشی علمی از ضرورت‌های اساسی ادامه‌ی حرکت رو به رشد و افزایش نفوذ و تأثیرگذاری حوزه‌های علمیه با توجه به رشد سریع و پرشتاب تحولات و فناوری‌های نوین است.
ایشان با تأکید بر لزوم نهادینه‌شدن آینده‌نگری در حوزه‌های علمیه، نقش شورای عالی حوزه‌ی علمیه‌ی قم، بزرگان و حضرات مراجع را در این خصوص یادآور شدند و افزودند: با توجه به مسئولیت سنگین حوزه‌های علمیه و روحانیت در خصوص دینداری مردم، اهمیت آینده‌نگری بسیار مضاعف است.
رهبر انقلاب اسلامی تحول را مسأله‌ای اجتناب‌ناپذیر و حتمی دانستند و خاطرنشان کردند: کناره‌گیری از تحول موجب از بین رفتن و یا منزوی‌شدن خواهد شد. بنابراین تحول را باید پذیرفت و آن را در جهت صحیح مدیریت کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحول در حوزه‌های علمیه را ضروری خواندند و با تأکید بر لزوم تحول در شیوه‌های آموزشی، پژوهشی، متون درسی حوزه‌های علمیه و همچنین اعطای مدرک مستقل حوزه‌ای، افزودند: همه‌ی این امور برای تحول لازم است، اما باید به گونه‌ای مدیریت شوند که تحول در جهت صحیح باشد و حوزه‌های علمیه از آفات مدرک‌گرایی و یا کاهش سطح علمی و دانایی در امان بمانند.
ایشان مدیریت کارآمد را برای تحول بسیار ضروری دانستند و با تأکید بر انجام برخی اصلاحات به منظور تکمیل مدیریت حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کردند: مهم‌ترین کار در حوزه‌های علمیه سیاست‌گذاری است که شورای عالی حوزه‌ی علمیه باید ضمن توجه بیش از پیش به سیاست‌گذاری، با بهره‌گیری از دیدگاه‌ها و نظرات فضلا و بدنه‌ی کارشناسی قوی موجود در حوزه‌ها، چشم‌انداز آینده‌ی حوزه‌های علمیه را با توجه به شتاب تحولات و پیشرفت علمی جهان تدوین کند.
رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص نهاد مدیریت در حوزه‌ی علمیه را بسیار بااهمیت دانستند و افزودند: یکی از نیازهای حوزه‌های علمیه، بهره‌گیری از یک شورای برنامه‌ریزی آگاه به شیوه‌های علمی و نوین برنامه‌ریزی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر لزوم جدی‌گرفته‌شدن کرسی‌های آزاد‌اندیشی افزودند: حوزه‌های علمیه همواره مهد آزاداندیشی و بحث‌های جدی علمی بوده‌اند. بنابراین کرسی‌های آزاداندیشی باید به یک عرف در حوزه‌های علمیه تبدیل شوند و زمینه‌ی تحمل دیدگاه‌های مختلف علمی فراهم شود.
ایشان ضرورت تشکیل هیأت‌های علمی برای سطوح و رشته‌های مختلف علمی و رسمیت‌یافتن آن در حوزه‌های علمیه نیز تأکید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به ضرورت توجه به تبلیغ در داخل و خارج کشور، لزوم اهتمام بیش از پیش به غنابخشی محتوای مطالب و منابع را یادآور شدند و تأکید کردند: تشکیل یک مرکز به منظور تربیت طلاب برای تبلیغ در عرصه‌ی بین‌المللی لازم به نظر می‌رسد.
 
در این دیدار حجج اسلام آقایان حسینی خراسانی -مدرس و صاحب تألیفات متعدد-، آذربایجانی -محقق و نویسنده در روانشناسی-، الهی خراسانی -محقق و مدرس حوزه-، #رفیعی -محقق حوزه و دانشگاه-، حسینی ژرفا -محقق، نویسنده و شاعر- سهیل اسعد (از آرژانتین به نمایندگی از طلاب خارجی، شمالی) -محقق و نویسنده در فلسفه و کلام جدید-، عابدی -محقق و استاد دانشگاه در رشته‌ی حقوق-، فرحانی -محقق و نویسنده و استاد دانشگاه-، کاظمی -مدرس حوزه‌-، میرمعزی -محقق و نویسنده در اقتصاد اسلامی-، مظلومی -محقق در فلسفه‌ی تطبیقی-، نظافت -محقق و نویسنده-، واعظی -محقق و نویسنده در فلسفه و اندیشه‌ی سیاسی-، زادهوش -مبلغ و مدرس-، نظری -از مجمع نمایندگان طلاب- و خانم بهشتی -محقق و استاد جامعةالزهرا- به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل مختلف حوزه‌های علمیه پرداختند.
محور مطالبی که در این دیدار بیان شد، عبارت بود از:
• لزوم بازنگری و جایگزینی متون آموزشی و درسی حوزه‌های علمیه تحت اِشراف مراجع عالی‌قدر و مدرسان حوزه و تدوین نظام جامع حوزه‌های علمیه
• بومی‌سازی علوم به‌ویژه علوم انسانی و اهتمام جدی حوزه‌های علمیه به علوم انسانی
• نگاه استراتژیک به وحدت حوزه و دانشگاه
• اهتمام بیش از پیش رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌ی ملی برای شناساندن نخبگان و محققان و ظرفیت‌ها و پژوهش‌های حوزه
• بازتعریف جایگاه حوزه در فعالیت‌های فرهنگی و علمی کشور و نحوه‌ی تعامل مراکز علمی و فرهنگی با حوزه‌های علمیه
• ایجاد فضای نقادی و آزاداندیشی در مباحث علمی
• ضرورت هماهنگی در مسائل مربوط به تبلیغ و مبلغان و آموزش شیوه‌های مختلف و نوین تبلیغ
• لزوم آشنایی بیش از پیش با ادبیات فارسی و فن خطابه
• برنامه‌ریزی جامع و دقیق‌تر برای طلاب خارجی
• ایفای نقش فعال‌تر حوزه برای نشر معارف دینی و پاسخ‌گویی به نیازها در عرصه‌ی بین‌المللی
• صیانت از جایگاه فلسفه‌ی اسلامی در حوزه‌ی علمیه‌ی قم
• اهتمام جدی‌تر به پژوهش و تحقیق در حوزه‌های علمیه به‌ویژه در خصوص مسائل فقهی
• برنامه‌ریزی فراگیر برای مسائل آموزشی و پژوهشی حوزه‌های علمیه‌ی خواهران به‌ویژه تحقیق و پژوهش در خصوص مباحث روز زنان و خانواده
• بهره‌برداری هدفمند و متمرکز از فناوری‌های نوین اطلاعات و رسانه‌های الکترونیک برای عرضه‌ی جهانی تولیدات علمی حوزه‌های علمیه
• توجه سازمان‌یافته‌تر به قرآن و نهج‌البلاغه در حوزه‌های علمیه
• گسترده شدن تشکیلات اداری پژوهشکده‌ها و مراکز حوزوی
• توجه به محتوا و کیفیت پژوهش‌ها همزمان با رشد کمّی پژوهشکده‌ها
• ایجاد رشته‌های تخصصی در حوزه‌های علمیه

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید