اسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها
اسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها 0اسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها 1اسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها 2اسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها 3اسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها 4

اسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها

  کتاب حاضر رساله ارشد دکتر ناصر رفیعی می باشد که در پنج فصل با بررسی آیات و روایات به آسیب اجتماعی اسراف می پردازد .

  فصول کتاب به شرح ذیل می باشد:

  کلیات : در این بخش، واژه اسراف از لحاظ لغوی و اصطلاحی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در جمع بندی نهایی و طبق نظر قرآن و روایات در مفهوم تجاوز از حد به کار خواهد رفت و از طرفی نسبی بودن واژه اسراف و اینکه در شرایط مختلف مصداق های مختلفی پیدا می‌کند مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ادامه به بیان تفاوت واژه ی عام اسراف و واژه ی خاص تبذیر می‌پردازد و در پایان فصل، به دلایل حرمت اسراف از نظر کتاب، سنت، اجماع و عقل اشاره خواهد شد.

  فلسفه تحریم اسراف: فقر و گرسنگی و معنای فقر از نظر اسلام، کفران نعمت و ناسپاسی، اسراف در فساد، اسراف زمینه ساز گناهان، اسراف و وابستگی اقتصادی مباحثی هستند که در این فصل به آنها اشاره خواهد شد و از نظر قرآن و روایات مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  مصداق های اسراف: از نظر قرآن کریم، حلال بودن و پاکیزگی و اعتدال و میانه روی شرط استفاده از نعمت های خدا معرفی شده است که این دو شرط در تمامی نعمت های خدا اعم از اموال عمومی، منابع آبی، برق، جنگل و مراتع، خاک، مواد غذایی و امور شخصی(منزل، لباس، وسیله ی نقلیه و...) باید مورد توجه قرار گیرد و از اسراف در این امور خودداری شود.

  ریشه ها و عوامل اسراف: با توجه به آیات و روایات متعدد، ریشه های اسراف هشت مورد ذکر شده است که در این فصل به بیان و توضیح آنها پرداخته می‌شود: نادانی، رفاه زدگی، عوامل روحی و روانی، تقلید و عوامل اجتماعی، تربیت و عوامل خانوادگی، عوامل سیاسی، اسراف در امور خیر، تعارض اسراف و ایثار از دیدگاه علما و بزرگان

  راه های برخورد با اسراف و تبذیر: اسراف نوعی بیماریست و شخص اسراف کار بیمار به حساب می‌آید. باتوجه به اینکه پیشگیری بهتر از درمان می‌باشد در این فصل به برخی از راه های پیشگیری و پرهیز از ابتلا به بیماری اسراف پرداخته می‌شود که شامل: ایمان به مبدأ و معاد، پرهیز از انباشتن ثروت، دعوت به زهد، ترغیب به قناعت، مواسات و همدردی، برنامه ریزی درست برای استفاده از منابع و تبلیغات است.

  مشخصات عمومی
  شناسه محصول۵
  عنواناسراف و تبذیر، تباهی سرمایه ها
  وزن۱۸۰ Gram
  دسته بندیکتاب، عمومی، تالیفات دکتر رفیعی
  مشخصات اصلی کتاب
  مولفناصر رفیعی محمدی
  ناشرجامعه المصطفی صلی الله علیه و آله العالمیه
  شابک978-964-195-078-3
  محتوای کتاب
  موضوعاخلاق اسلامی
  زبانفارسی
  مشخصات ظاهری کتاب
  تعداد صفحات۱۴۳
  نوع جلدشومیز
  قطعرقعی

  دیدگاه خود را بنویسید

  محصولات مرتبط