اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات
اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات 0اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات 1اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات 2اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات 3اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات 4

اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات

  کتاب پیش رو تتبعی در آیات و روایات مربوط به اوصاف خردمندان می باشد و مخاطب آن مبلغان و روحانیون معزز با هدف ارائه موضوع و محتوا به سخنرانان جهت دهه محرم است.

   این کتاب شامل بیست گفتار می‌باشد.

  گفتار اول: تفکر و اندیشه«ویژگی اولوالالباب»: تفکر یکی از مقدس ترین سرمایه های انسان است. لذا در گفتار اول در بخش آغازین آن به بررسی آثار تفکر در آیات و روایات می‌پردازد و در ادامه ابعاد و مصادیق اندیشه ورزی و آفات اندیشه ورزی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  گفتار دوم: یاد خدا در همه حال: ویژگی های ذکر، اسباب ذکر گفتن، برکات و آثار یاد خدا در آیات و روایات مباحثی هستند که در این فصل به آنها اشاره می‌شود و در پایان ذکر در نهج البلاغه و صحیفه سجادیه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  گفتار های سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم: نیایش و دعای اهل خرد : مطالبی که در این گفتار ها مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل معانی دعا از نظر تکوینی و تشریعی، واژه ی دعا در مورد خدا و پیامبر و انسان، سیزده نکته در مورد قرآن، معرفی چند کتاب در باب دعا، بررسی آداب دعا، شرایط و حقیقت اجابت دعا و در ادامه به بررسی پنج دعا از زبان صاحبان اندیشه که در قرآن کریم بیان شده است می‌پردازد که در ذیل این دعا ها به مباحثی همچون مبدأ و معاد و نبوت اشاره خواهد شد.

  گفتار هشتم: عبرت و پندآموزی: طبق گفته کتاب مصادیق عبرت آموزی شامل دنیا، تاریخ، اموات، شگفتی های آفرینش و سرنوشت شیطان می‌باشد که در این گفتار به همراه آثار عبرت در کلام امیرالمؤمنینعلیه السّلام مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.‌

  گفتار نهم:دریا دلی و شرح صدر خردمندان: سعه صدر پیامبر در برابر اعتراضات مخالفان و اسباب شرح صدر که شامل معرفت، انس با قرآن، یاد و محبت خدا می‌باشند در این گفتار بحث و بررسی می‌شوند.

  گفتار دهم: وفای به عهد: در قرآن و روایات مصادیق عهد الهی بیان شده اند که شامل سه نوع پیمان می‌شود: پیمان های فطری که خدا از انسان گرفته است، پیمان های عقلی که انسان به اقتضای خرد خود درک می‌کند و پیمان های شرعی که پیامبر و قرآن بر عهده ما گذاشته اند.

  گفتار یازدهم: پیوند با دیگران: انسان های خردمند و صاحب اندیشه، منزوی و بریده از دیگران نیستند و همه وجود آنها پیوند و ارتباط است. اهمیت صله رحم و شیوه های آن در این گفتار طبق آیات و روایات مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  گفتار دوازدهم: خشیت الهی: اهل خرد از خداوند ترس عالمانه دارند. واژه ی خشیت چهل و هشت بار در قرآن به کار رفته است. در این گفتار به بحث و بررسی اسباب و آثار خشیت از دیدگاه قرآن و روایات پرداخته می‌شود.

  گفتار سیزدهم: ترس از حسابرسی قیامت: از اسامی الهی، اسرع الحاسبین و سریع الحساب است. اعمال انسان در این جهان محاسبه و حسابرسی می‌شوند، حسابرسی روز قیامت هم به خدا و هم به خود افراد نسبت داده شده است. در این گفتار حسابرسی و چگونگی آن، محاسبه نفس و حسابرسی اهل بهشت و جهنم در آیات و روایات مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  گفتار چهاردهم: صبر برای خدا: صبر صفت نفسانی بازدارنده‌ای است که جلوی طغیان تمایلات غریزی را می‌گیرد و یکی دیگر از ویژگی‌های اهل خرد و اندیشه، بردباری و صبر برای رضایت خداست. شاخصه‌های صبر که شامل: صبر در تربیت، صبر در برابر فرمان خدا، صبر در گفتار، صبر در حوادث، صبر بر آزارها، صبر در جنگ و صبر در همراهی مؤمنان فقیر و صبر در نهج البلاغه، موضوعاتی هستند که در این گفتار مورد بررسی قرار می‌گیرند. 

  گفتار پانزدهم: برپایی نماز: برپایی نماز از دغدغه‌ها و ویژگی‌های اهل خرد و اندیشه است. راه‌های جذب به نماز و دلایل سستی در نماز، مباحث مهم مطرح شده در این فصل می‌باشند.

  گفتار شانزدهم: انفاق از همه چیز و در همه حال: انفاق در نهان و آشکار از ویژگی‌های اهل خرد به شمار می‌آید. انفاق سبب نجات جامعه از فقر و مفاسد است که این ویژگی هم برای محرومان مفید است و هم برای ثروتمندان. ثمرات مثبت انفاق و ویژگی‌های انفاق پسندیده در این گفتار مورد بحث واقع شده‌اند.

  گفتار هفدهم: پاسخ دادن بدی با نیکی: یکی از اسباب جبران و محو گناه، از طریق جبران سیئات با حسنات و پاسخ بدی با نیکی است که در این گفتار از طریق آیات و روایات به بحث پیرامون این موضوع پرداخته می‌شود.

  گفتار هجدهم: صاحبان حکمت: خداوند حکمت را به هرکسی بخواهد می‌دهد و آنکه به او حکمت داده شود، بی تردید او را خیر فراوانی داده‌اند. اسباب رسیدن به حکمت و علت حکمت لقمان، از مهمترین مباحث مطرح شده در این گفتار است.

  گفتار نوزدهم: انتخاب برترین گفتار: انتخاب خردمندان همیشه قول احسن بوده است که ملاک تشخیص آن عقل، قرآن، معصومین و مطابقت با فطرت سلیم می‌باشد.

  گفتار بیستم: اولوالألباب یعنی شیعه: یکی از مهترین مباحث مطرح شده در این گفتار، علامت شیعه واقعی از منظر حضرت زهرا سلام الله علیها می‌باشد. 

   

  مشخصات عمومی
  شناسه محصول۶
  عنواناهل خرد و اندیشه در آیات و روایات
  دسته بندیکتاب، عمومی، تالیفات دکتر رفیعی
  مشخصات اصلی کتاب
  مولفناصر رفیعی محمدی
  ناشردفتر مطالعات، پژوهش ها و ارتباطات حوزوی مرکز رسیدگی به امور مساجد
  محتوای کتاب
  زبانفارسی
  مشخصات ظاهری کتاب
  تعداد صفحات۳۵۱
  نوع جلدشومیز
  قطعرقعی

  دیدگاه خود را بنویسید

  محصولات مرتبط