سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن
سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن 0سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن 1سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن 2سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن 3سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن 4

سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن

  کتاب حاضر برای دانش پژوهان دوره کارشناسی ارشد و دکترای علوم قرآن و حدیث نگارش یافته و به بحث تاریخی درباره ی آثار تدوین یافته در زمینه ی تفسیر علمی قرآن و دیدگاه موافقان و مخالفان می پردازد.

  این کتاب شامل دو بخش است؛

  بخش اول: کلیات

  منظور از تفسیر علمی قرآن، کوشش و تلاش مفسر در کشف ارتباط بین آیات هستی شناختی قرآن کریم و اکتشافات علوم است، به گونه ای که اعجاز قرآن آشکار شود و بر مصدر آن و صلاحیتش برای هر زمان و مکان دلالت کند.
  در تفسیر علمی قرآن باید روش اعتدال را رعایت کرد، یعنی قرآن را محور و اصل قرار داد و در ضمن بررسی آیات پرده از حقایق علمی برداشت، نه اینکه یافته های علمی را اصل بدانیم و سعی در برابر کردن آیات قرآن با آن ها داشته باشیم.
  اهداف و پیام های آیات علمی قرآن عبارتند از: آمار آیات علمی قرآن، مخاطبان آیات علمی قرآن و اهداف آیات علمی قرآن.
  در تفسیر علمی قرآن به چند نکته باید توجه داشت: رعایت شرایط و قوانین تفسیر، توجه به شأن و جایگاه قرآن، تکیه بر قوانین علمی قطعی نه فرضیه ها، رعایت هماهنگی و انسجام آیات و تعارض نداشتن با معارف قطعی.

  بخش دوم: سیر تاریخی تفسیر علمی

  در این بخش به بررسی تفاسیر مفسران متقدم و متأخر شیعه و اهل تسنن در علوم مختلف پرداخته می‌شود که برای هر کدام نمونه هایی ذکر شده است.
  هدف از نزول این آیات، پی بردن به عظمت و قدرت الهی و اعتقاد به توحید است؛ وجود همین آیات باعث شده است مفسران و محققان علوم اسلامی با بررسی دقیق این آیات، به بررسی علوم مختلف بپردازند که در این راستا سه جریان به وجود آمد: جریان افراطی، جریان مخالف و جریان میانه رو، که در این بخش به نقد و بررسی دو جریان اول که هر دو به خطا رفته اند پرداخته شده است.

  مشخصات عمومی
  شناسه محصول۷
  عنوانسیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن
  دسته بندیکتاب، درسی، تالیفات دکتر رفیعی
  مشخصات اصلی کتاب
  ناشرمرکز جهانی علوم اسلامی
  شابک978-964-8961-53-9
  مولفناصر رفیعی محمدی
  شماره کتاب‌شناسی ملی۱۳۱۸۹۱۶
  مشخصات ظاهری کتاب
  تعداد صفحات۳۴۷
  نوع جلدشومیز
  قطعوزیری
  وزن۴۹۳
  محتوای کتاب
  زبانفارسی
  موضوعتفسیر و علوم قرآنی

  دیدگاه خود را بنویسید

  محصولات مرتبط