سیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی
سیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی 0سیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی 1سیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی 2سیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی 3سیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی 4

سیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی

  کتاب حاضر، ره‌توشه‌ای است فراگیر و فشرده که به بررسی برخی رجزها و شعارهای امام حسین علیه السلام و اصحاب باوفای آن حضرت در روز عاشورا می‌پردازد که مشتمل بر مجموعه‌ای از سخنرانی‌های استاد حجت‌الاسلام دکتر ناصر رفیعی در تبیین این شعارهاست و مخاطب آن مبلغان و روحانیون معزز با هدف ارائه موضوع و محتوا به سخنرانان جهت دهه محرم است.

  این کتاب شامل دوازده جلسه می‌باشد و در پایان هر جلسه فیش مرثیه مربوط به همان شب ذکر شده است.

  جلسه اول: اهمیت و جایگاه عزاداری

  آغاز محرم باز شدن یک نمایشگاهیست که در آن کرامت، شهادت، اخلاص، ایثار، فداکاری و همه ی خوبی ها پیدا می‌شود و برای هر سلیقه ای اعم از جوان و نوجوان، زن ها و پیرمرد ها در این نمایشگاه الگو وجود دارد. شیعه چهار رکن دارد: بعثت، غدیر، عاشورا و ظهور، این چهار رکن مثل چهار مرحله به هم وابسته است که اگر یکی را برداریم بقیه هم به هم می‌ریزد.

  جلسه دوم: احترام اهل بیت علیهم السلام

  اهل بیت علیهم السلام به اراده تکوینی الهی و به استناد آیه تطهیر معصوم و پاکیزه از هر پلیدی هستند. رسول خدا صلی الله علیه و آله از ما چهار وظیفه نسبت به اهل بیت علیهم السلام خواستند و در مقابل شفاعت روز قیامت را تضمین فرمودند: یاری کردن، برآورده کردن حاجات آنان، دوست داشتن و حمایت کردن با دست ،که در این جلسه به طور کامل این چهار وظیفه بیان خواهند شد.

  جلسه سوم: اهمیت ایمان و باور قلبی

  درس اعتقادی رجز خواندن حبیب بن مظاهر در ظهر عاشورا، اهمیت ایمان و باور قلبی است که زمینه ساز شجاعت و صبر است. بهره گیری از حواس ظاهری، فطرت و عقل، سه راه تقویت ایمان است؛ البته گروه هایی هم در مقابل مؤمنین هستند مانند: کفّار، منافقین، مرجئین و مستضعفین فکری که در این جلسه به بررسی آنها پرداخته خواهد شد.

  جلسه چهارم: شیعه حقیقی

  در خصوص پیدایش شیعه یازده دیدگاه ناصواب مطرح شده است، اساس سوال از پیدایش شیعه غلط است. شیعه همراه با رسالت و نبوت پیامبر صلی الله علیه و آله بوده است. روایات و آیه تطهیر بر این مطلب دلالت دارد.‌

  جلسه پنجم: محبت اهل بیت علیهم السلام

  داستان نافع بن هلال نشانگر محبت واقعی و خالصانه به اهل بیت علیهم السلام می‌باشد. به فرموده امام سجادعلیه السّلام ما باید سه چیز را دوست داشته باشیم: اندیشه ی صحیح، شخصیت هایی که آن اندیشه را آورده اند و رفتاری که سبب قرب به آن شخصیت ها می‌شود.

  جلسه ششم: یاری کردن اهل بیت علیهم السلام

  یاری ائمه علیهم السلام سه نوع است: علمی که شامل مطالعه کتب اعتقادی و تاریخی و کتبی با موضوعات ولایت، نبوت، توحید و احکام است؛ یاری کردن عملی یعنی همراهی اهل بیت با عملکرد خود از قبیل انجام واجبات، ادای حقوق دیگران و...؛ یاری مالی: پرداخت خمس و مساعدت در وابسته نشدن امور دینی و حوزه ها به دولتها و... از مصادیق مالی یاری ائمه علیهم السلام است.

  جلسه هفتم: هجرت

  هجرت به معنای دوری شامل انواع جغرافیایی، عقیدتی، اخلاقی و سیاسی است. امام شناسی مهم ترین هجرت است. بر اساس معارف قرآنی در میان همه دشمنان دو دشمن از همه خطرناک تر هستند؛ یکی شیطان و یکی یهود که توضیح کامل این مباحث در این جلسه مطرح خواهد شد.

   جلسه هشتم: برتری و اولویت اهل بیت علیهم السلام

  بنابر معارف قرآن برخی از مصادیق اولویت، علم، تقوا، جهاد، عصمت و هدایت بیشتر است. قرآن می‌فرماید: ما کسی را امام قرار می‌دهیم که پنج ویژگی در زندگیش باشد: هدایت به سوی خدا، انجام کار نیک، برپا داشتن نماز، پرداختن زکات و پرستش خدا.

  جلسه نهم: حمایت از دین

  از منظر قرآن دین پنج ویژگی دارد: فطری بودن، محکم و استوار بودن، کامل بودن، نبودن اکراه در پذیرش دین و آسان بودن دین. برای حمایت از دین، باید دین را شناخت و به آن عمل کرد و آن را حفظ کرد.

  جلسه دهم: عزت و شهادت

  رجز های اباعبدالله علیه السلام و ماجرای زهیر در روز عاشورا نمونه هایی بارز از عزت و شهادت هستند و در این جلسه به برخی از این نمونه ها اشاره شده است. 

  جلسه یازدهم: اهمیت و آثار وقف در اسلام

  وقف پاسخی به ندای فطری میل به جاودانگی و ماندگاری انسان است. وقف تجلی نوع دوستی و دیگرخواهی است. آثار وقف عبارتند از: افزایش کارآفرینی و اشتغال، گسترش علم، تکریم اهل بیت، تقویت مساجد، افزایش گرایش به معنویت، فقر زدایی و شکوفایی اقتصادی.

  جلسه دوازدهم: وقف در سیره معصومین علیهم السلام و علما

  رسول خدا صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام علاوه بر ترغیب به وقف و ثواب آن، خود نیز اقدام به این عمل ارزشمند می‌نمودند. در این بخش نمونه هایی از وقف ائمه علیهم السلام و علما بیان خواهد شد. به طور مثال امام حسینعلیه السّلام زمین و اشیاء دیگر از جمله خانه مسکونی خود را وقف کردند.

   

  مشخصات عمومی
  شناسه محصول۸
  عنوانسیری در رجزها و شعارهای عاشوراییان در سخنرانی های استاد دکتر رفیعی
  دسته بندیتدوین سخنرانی، عمومی، کتاب
  محتوای کتاب
  زبانفارسی
  موضوعرجزخوانی در جنگ واقعه کربلا، 61ق.
  مشخصات اصلی کتاب
  شابک۰-۲۳-۶۶۰۳-۶۰۰-۹۷۸
  ناشرجنات فکه
  مشخصات ظاهری کتاب
  قطعوزیری
  تعداد صفحات۱۹۲
  نوع جلدشومیز

  دیدگاه خود را بنویسید

  محصولات مرتبط